מאמרים

השלמות הגדולה

ביראת כבוד לגורו, למורה.

קיימות דרכים רבות להסביר את ההשקפה והמדיטציה של דזוגצ'ן, מנוחה פשוטה במהות המודעות של הרגע הזה כוללת את כולן. תודעתך לא תימצא בשום מקום אחר. היא הטבע של מחשבותיך מרגע לרגע. הבט בראייה צלולה על התמצית של חשיבה זו ותמצא את המודעות הנוכחת בדיוק במקום בו אתה נמצא עכשיו.

מדוע לרדוף אחר מחשבות, אדוות שטחיות של המודעות הנוכחת? מוטב להביט ישירות לתוך טבען הריק, העירום. או אז אין כלל דואליות, אין צופה ואין דבר שנצפה. נוח בפשטות במודעות נוכחת זו, השקופה, הנון-דואלית. התרווח במצב הטבעי של נוכחות טהורה, רק היה, אל תעשה דבר.

מודעות נוכחת היא ריקה, פתוחה וזוהרת. חסרת ממשות אך עם זאת איננה לא כלום. ריקה, אך מלאת הכרה, צלולה ומודעת באופן מושלם. באופן פלאי, ללא מניע אלא מעצמה, המודעות קבועה ורצופה.

שני הצדדים הללו של המודעות הנוכחת או ריגפה – ריקות והכרה צלולה הם אחדות אחת. ריקות ומודעות זוהרת בלתי ניתנות להפרדה. חסרת צורה, כלום, בלתי נתפסת, לא נולדת, לא מתה אך עם זאת פתוחה, בהירה, מלאת חיות ואנרגיה. כלום למעשה, אך – כמה נפלא! הכל מופיע באורח קסם.

רק הכר בזאת. הבט בראי הקסם של התודעה והערך את התצוגה הפלאית, האינסופית הזאת. בערנות מתמשכת וקשובה, קיים הכרתך זו במודעות הריקה, הפתוחה, הזוהרת. אין צורך לטפח דבר מלבד זאת.

אין דבר אחר שיש לעשותו או לא לעשותו. תן לה להיות באופן טבעי. אל תקלקל אותה באמצעות מניפולציה או שליטה, אל תתערב בה, אל תדאג שמא אתה צודק או טועה, או אם המדיטציה שלך טובה או רעה. השאר אותה כפי שהיא ותן מנוחה ללבך ומוחך היגעים.

ההארה האולטימטיבית של דהרמהקאיה, האמת המוחלטת, היא לא אחרת מאשר טבעה הרגיל של התודעה. אל תחפש במקום אחר את הבודהה. הוא טבעה של מודעות נוכחת זו. זהו הבודהה הפנימי.

קיימים אין ספור לימודי דהרמה, יש תרופות רבות לסוגים רבים ושונים של חוליים רוחניים,יש הרבה מילים בתורות הנון-דואליות של מהמודרה ודזוגצ'ן. אולם השורש, הלב של כל התרגולים כלול בפשטות בקיום טבעה הזוהר של תודעה נוכחת זו.

אם תחפש דבר אחר במקום אחר כלשהו, בודהה נעלה על תודעה נוכחת זו, אתה משלה את עצמך. אתה כבול, מסובך בחוטי התייל של תקווה ופחד. אז וותר על זה! פשוט היה ער עכשיו, רגע אחר רגע.

התמסרות, חמלה, ליטוש מעלותיך וחכמתך הינן השיטות התומכות החשובות ביותר להגשמה מלאה של הלימודים הנון-דואליים של המודעות העירומה הנוכחת. הדהרמהקאיה.

לכן הקדש עצמך תמיד לתרגול רוחני למען הזולת. ורתום את גופך, דיבורך ותודעתך לטוב ולנעלה.

מי יתן וכל הברואים יהיו מאושרים!

בתרגום חופשי מכתביו של  Jamgön Kongtrul Lodrö Tayé

מנוחה נכונה

תמצית מזוקקת של ההוראות שבעל פה / פאדמהסמבהווה

קיימות הוראות רבות בנוגע לגוף – הירגעו בכל תנוחה שנוחה לכם. זה הכל.
קיימות הוראות רבות בנוגע לדיבור – היו שקטים. זה הכל.
קיימות הוראות רבות בנוגע לתודעה – תנו לה לנוח במצבה הטבעי. זה הכל.
גם אם תודעתכם נודדת, טבעה הוא ריק וער לגמרי.
להכיר ולבטוח בזאת – זו ההשקפה הנכונה.
להישאר במצב זה ללא הסחת דעת – זו המדיטציה הנכונה.
להיות ללא אחיזה והיצמדות, קבלה או דחייה, תקווה או פחד לגבי כל התופעות – זו הפעולה הנכונה.

בתרגום חופשי מתוך הספר Dakini Teachings

Sky Gazing Meditation

מדיטציית Sky Gazing  או בהייה בשמיים נובעת ממסורת דזוגצ'ן בבודהיזם הטיבטי. מצב טבעי זה הוא פתוח לרווחה, אינו דוחה דבר ולא נצמד לדבר. לעיתים מתייחסים אליו בשם מודעות ראשונית או ספונטאנית. ספונטאנית כי דבר לא יצר אותה או גרם לה להופיע, היא אינה תוצר של לימוד או תרגול ונוכחת בנו כאן ועכשיו.

השמיים הם הדוגמה החיצונית הקרובה ביותר למצב זה. כפי שהם אינם מושפעים ממזג האוויר החולף כך גם מצבנו הטבעי אינו מושפע מרגשותינו או מחשבותינו. באמצעות בהייה בשמיים אנו יכולים לחוות את התודעה ריקה, צלולה וקורנת.

בהייה בשמיים משחררת אותנו ממגבלות האגו הצר. היא מביאה עמה רגיעה, שלווה, רעננות וחיבור לטבענו המקורי.